Strona główna

piątek, 8 lutego 2013

Manifestacja AFeVA z 7 lutego-apel do rozprawy na 14 lutego.

Wczoraj odbyła się manifestacja dla ludzi poległych przez fabrykę Eternitu w Casale Monferrato.  Manifestacja przeszła ulicami Casale i,na kilka minut,zatrzymała się na placu Mazzini żeby uczcic zmarłych minutą ciszy. Na pochodzie było również stowarzyszenie AFeVA(Assosiazione Famigliari e Vittime di Amianto)z Panią Romaną Blasotti Pavesi(dyrektorką AFeVY),było też kilkoro reprezentantów okolicznych szkół wraz z nauczycielami. Miałam okazję uczestniczyc w pochodzie który,został zorganizowany na kilka dni przed procesem o apel który odbędzie się 14 lutego tego roku. Na stronie internetowej AFeVY  można się podpisywac pod tym apelem. Zarówno pojedyńcze jednostki jak również stowarzyszenia mogą się pod nią podpisac. Trzeba zebrac jak najwięcej podpisów więc zwracam się do wszystkich czytelników tego bloga o podpisanie się w słusznej sprawie. W Casale i okolicach zmarło przeszło 2 tysiące ludzi i nadal umierają. Właściciele fabryki nie widzieli w tym nic złego. Oni woleli zarabiac jak najwiecej nie patrzac na smierc"siły roboczej". Kto za dużo wiedział i się"wymądrzał" szedł na najgorzy dział,gdzie,było w powietrzu najwięcej pyłu i umierał dośc szybko. Tak właściciele fabryki uciszali niewygodnych pracowników.  Fabryka została zniszczona jednak właściciele są nadal na wolności. Oni muszą zapłacic za bezsensowną śmierc tysięcy ludzi! 

Azbest zabija i musimy byc tego świadomi;należy mówic głośno o tym ogólnoświatowym problemie.  Na tą chorobę płuc nie ma lekarstwa!  Nawet chemioterapia nie pomaga a sama choroba może nie dawac o sobie znac przez 20-40 lat. Jeśli wdychało się dużo azbestowego pyłku umiera się po kilku miesiącach. Niech się podpisze kto może. Apel jest w języku włoskim,francuskim i angielskim.





wtorek, 5 lutego 2013

"Eternit-Dissolvenza in bianco" G.Ferraris A.Prato-recenzja komiksu.

Tytuł : Eternit-Dissolvenza in bianco
Autor : Gea Ferraris,Assunta Prato
Wydawnictwo : Ediesse
Wydane : 2011
Cena : 18 euro
Język : włoski

Komiks opowiadający prawdziwe wydarzenia mieszkańców Casale Monferrato którzy,na przestrzeni lat,zmagali się ze śmiercią bliskich pracujących w fabryce Eternitu(fabryce śmierci). Jest to historia ludzi walczących przeciwko właścicielom fabryki. W Casale Monferrato zmarło ok 2 tysiące ludzi na przestrzeni lat i umierają nadal gdyż na tą chorobę płuc nie ma lekarstwa. W fabryce eternitu produkowało się dachy domów,rury chodniki. Do tworzenia tych wszystkich rzeczy służyła mieszanka asbestowo-cementowa która jest winna tylu śmierciom. Człowiek mógł zachorować wdychając pyłki azbestu. Umierali nie tylko ludzie pracujący w fabryce lecz także ich bliscy którzy,wdychali azbestowy pyłek znajdujący się we włosach i na ubraniu pracowników fabryki. Całe miasto miało dachy z eternitu ale,kilka lat temu,zaczęto podejrzewać,że dachy rury i wszystko co zostało zrobione z eternitu jest niebezpieczne dla zdrowia. W tym komiksie jest przedstawiona historia pani Romany Blasotti Pavesi która,straciła całą swoją rodzinę przez tą fabrykę. Jest ona obecnie prezydentem stowarzyszenia AFEVA-Assosiazione Familiari delle Vittime di Amianto. Jest to bardzo smutny komiks który daje do myślenia. Każdy powinien go przeczytać by lepiej zrozumieć tragedię Casale lecz nie tylko;jest to problem całego świata.  Powinno się zakazać produkcji eternitu! Fabryki w Casale już nie ma jednak są jeszcze gdzieniegdzie dachy(sama mieszkam obok garaży mających dachy z eternitu) powstałe z asbesto-cementu.  

Moja ocena : 10/10

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^










środa, 30 stycznia 2013

Moje zakupy książkowe-styczeń 2013

Witam,jak obiecałam,pod koniec każdego miesiąca będą się pojawiać wpisy z moimi książkowymi zakupami. Oto moje styczniowe zakupy!

Zaczynając od góry:
1-"Wystarczy" Wisława Szymborska(j.włoski)
2-"Dracula" Bram Stoker(j.angielski)
3-"Oliver Twist" Charles Dickens(j.angielski)
4-"Multiversum" Leonardo Patrignani(j.włoski)
5-"Eternit" G.Ferraris A.Prato(j.włoski)
6-"Il Lamento Dell'oceano" Victoria Frances(j.włoski)


 Dwie z nich już zrecenzowałam. Nr.5 to komiks o którym będę pisać w następnym poście. 

czwartek, 24 stycznia 2013

"Wystarczy" Wisława Szymborska recenzja książki

"Wystarczy" to ostatni zbiór wierszy Śp.Wisławy Szymborskiej.  We Włoszech książka wyszła nakładem wydawnictwa Adelhpi w Październiku zeszłego 2012 roku  pod tytułem "Basta cosi". W Polsce pojawiła się kilka miesięcy wcześniej z wydawnictwa A5. W tomiku znajdziecie 13 wierszy Szymborskiej takich jak: "Lustro"," Dłoń","Przymus" itp. Mocnym punktem włoskiego wydania jest dwujęzycznośc(książka jest po polsku z włoskim tłumaczeniem). Polacy mieszkający we Włoszech mogą,bez zamawiania polskiego wydania z internetu,kupic włoskie wydanie i cieszyc się lekturą książki w rodzimym języku.

Ostatnie wiersze Szymborskiej bardzo mnie zachwyciły. Nie można  tak sobie przejśc obok jej twórczości. Każdy choc raz powinien przeczytac jej poesie,które,potrafią poruszyc w człowieku wiele emocji począwszy od radości,empatii,kończąc na smutku. Prawie płąkałąm przy niektórych jej wierszach. Wiersz "Łańcuchy" trafił do mojego serca. Nawiązuje on do ignorowania cudzego nieszczęścia. W tym wypadku do niedoli naszych czworonożnych przyjaciół :

"Dzień upalny,psia buda i pies na łańcuchu.
Kilka kroków opodal miska pełna wody.
Ale łańcuch za któtki i pies nie dosięga .
Dodajmy do obrazka jeszcze jeden szczegół :
nasze o wiele dłuższe
i mniej widzialne łańcuchy,
dzięki którym możemy swobodnie przejść obok."

Bardzo piękny jest też wiersz "Lustro" choć bardzo smutny i "Na lotnisku" ten już trochę weselszy-opowiada nam spotkaniu bliskich ludzi po długiej rozłące. 
Na stronie wydawnictwa Adelphi znajdziecie więcej książek Wisławy Szymborskiej wydanych we Włoszech.


środa, 23 stycznia 2013

Wiedźmin we Włoszech+ kupony z Ecoshopu

 Witam wszystkich miłośników książek. Niedawno,szperając w mojej lokalnej księgarni Mondadori w Casale,natknęłam się na  1 tom sagi  o wiedźminie (Sapkowskiego)pt. “Krew Elfów”.   Bardzo mnie cieszy fakt,że Włoscy czytelnicy  cenią sobie tego pisarza. Książka wyszła  pod koniec lutego 2012 roku i jest na mojej liście książek do kupienia(będzie to prezent dla znajomego,który Wiedźmina uwielbia).  Kosz książki trochę duży jak na moje możliwości (18 euro) jednak w Mondadori zaczęły się teraz noworoczne promocje i  za książki wydane w 2012 roku zapłaci się 25% mniej. Dodatkowo tu w Casale są trzy maszyny Ecoshop’u które zbierają plastikowe butelki oraz puszki za które można dostać po 2 centy za sztukę więc za 100 butelek/puszek można dostać kupon  o wartości dwóch euro. Kupony  te  upoważniają do 15% zniki w lokalnych supermarketach,aptekach oraz w księgarni Mondadori.   Tylko raz użyłam kuponów w supermarkekcie,od teraz zbieram je na zniżki w mojej księgarni.  Poniżej zamieszczam zdjęcie tej maszyny i kuponu który dostałam za butelki. Czy wiecie coś o podobnych inicjatywach w Polsce? Dawno mnie nie było w ojczystym kraju więc jakiekolwiek informacje,książkowe i nie tylko,mile wskazane.